Skriv ut denna sida
Vaksalas Nikita Larsson t,h kvitterade till 2-2 med fyra minuter kvar. (Foto: Peter Bohlin, arkivbild) Vaksalas Nikita Larsson t,h kvitterade till 2-2 med fyra minuter kvar. (Foto: Peter Bohlin, arkivbild)

Stark slutspurt gav Vaksalapoäng

2016-05-03 - 23:10

Vaksalas damer fick med sig en poäng i tisdagens bortamöte mot Gimo sedan man vänt ett två måls underläge under sista kvarten.

 

Vaksalas damer åkte ur division ett förra säsongen och gör en nystart den här säsongen med ett ungt lag i division två. I första omgången mötte man Enköping och förlorade på hemmaplan med 1-2.

 

På tisdagkvällen spelades andra omgången och man hamnade i underläge redan efter sex minuter borta mot Gimo sedan Elina Jansson gjort hemmalagets första mål.

 

I den andra halvlekens nionde minut utökade Gimos Petra Jansson till 2-0 och det såg mörkt ut för uppsalalaget.

 

Vaksala visade dock god lagmoral och styrka när man i likhet med premiären stod för en stark avslutning. I den 72:a minuten reducerar Josephine Naylor till 2-1 och inhopparen Nikita Larsson kvitterar till 2-2 med fyra minuter kvar av ordinarie tid.

 

Vaksala tar med sig en viktig poäng hem till Uppsala. På lördag tar man emot Hässelby hemma på Årsta IP, ett Hässelby som inlett seriespelet med segrar mot Rimbo och Sollentuna.

 

Gimo - Vaksala 2-2 (1-0)

Vaksalas mål: Josephine Naylor, Nikita Larsson.

Publik: 100

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.