Skriv ut denna sida
Uppsala Kurds Michael Ayebaifie Andrew gjorde matchens enda mål. (Foto: Annette Bohlin) Uppsala Kurds Michael Ayebaifie Andrew gjorde matchens enda mål. (Foto: Annette Bohlin)

Formstarkt Uppsala Kurd vann andra raka

2015-08-02 - 01:33

Uppsala Kurd tog andra raka segern efter omstarten av division tre när man på lördagen besegrade Bele Barkarby med matchens enda mål.

 

Det var en riktig sexpoängsmatch som utspelade sig på Sävja IP på lördagen när Uppsala Kurd med 12 poäng och på kvalplats tog emot Bele Barkarby med 9 poäng på nedflyttningsplats i div 3. I Uppsala Kurd saknade både ettan och tvåan i målet, "målvaktsreserven" Juan Carlos Veliz Welsch höll dock nollan.

 

Uppsala Kurd var det bättre laget hela matchen igenom och Bele Barkarbys slit och kämpartakter räckte inte till i den viktiga matchen. Längst bak i kurdernas mål stod den 40-årige målvaktsreserven som offrade sig och dessutom kostade på sig en sträckning i samband med en av gästernas kvitteringschanser i andra halvleken.

 

Första halvleken blev mållös men i andra halvlekens 77:e minut kan Uppsala Kurds Michael Ayebaifie Andrew komma loss i djupled och placera in bollen till vänster om Robin Avellan i gästernas mål.

 

Målet blev matchens enda och Uppsala Kurd stod upp bra i försvaret för sin målvaktsreserv, just målvaktsspelet blev avgörande för utgången av dagens match och om man skall tala om viktiga poäng så kan lördagens seger komma att visa sig vara skillnaden mellan förnyat kontrakt, kval eller nedflyttning.

 

Uppsala Kurd - Bele Barkarby 1-0 (0-0)

Mål Uppsala Kurd: Michael Ayebaifie Andrew

Publik: 50

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.