Skriv ut denna sida
Tempest-Marie Norlin och Caroline Lundberg fixade segern mot Jitex. (Foto: Peter Bohlin, arkivbild) Tempest-Marie Norlin och Caroline Lundberg fixade segern mot Jitex. (Foto: Peter Bohlin, arkivbild)

Lyckominuter gav tre mål till Sirius

2015-04-26 - 23:06

Det lossnade rejält för Sirius damer i söndagens bortamatch mot Jitex, på bara sex minuter gjorde laget tre mål och tog med sig tre poäng hem och en topplacering i Elitettan.

 

Sirius vann med övertygande 3-0 på bortaplan i mötet mot Jitex på söndagen, med tre mål på blott sex minuter avgjorde firma Norlin - Lundberg tillställningen som gav Sirius tre sköna poäng men framför allt lite av en islossning gällande målskyttet.

 

I tredje matchen för säsongen kom lagets tre första spelmål och det var spetsarna Caroline Lundberg och Tempest-Marie Norlin som fixade segern. Lundberg genom att göra de två första målen och Norlin det tredje, Norlin stod även för framspelningen till det första målet.

 

Efter tre matcher, varav två på bortaplan har Sirius vunnit två och spelat en oavgjord, med det så ligger man med sina sju poäng på andra plats i Elitettans tabell bakom Djurgården som har full pott nio poäng.

 

Jitex - Sirius 0-3 (0-0)

Sirius mål: Caroline Lundberg 2, Tempest-Marie Norlin.

Publik: 158

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.