Skriv ut denna sida
Siriusjubel på ett snöigt Löten på tisdagen. (Foto: Morgan Jansson) Siriusjubel på ett snöigt Löten på tisdagen. (Foto: Morgan Jansson)

Sirius vann mot Allsvenska Gefle

2015-02-03 - 23:43

Sirius vann den uppskjutna träningsmatchen från lördagen mot allsvenska Gefle med 2-1 på ett kallt och snöigt Lötens IP.

 

Johan Andersson och Kerim Mrabti blev säsongens första målskyttar då Sirius på tisdagen mötte Gefle på Lötens IP. Sirius som har för vana att alltid starta säsongerna bra fortsatte på den inslagna vägen men det var gästerna som gjorde matchens första mål.

 

Det var i den 29:e minuten som en hörna resulterade för gästernas del, det skulle dock komma en kvittering till 1-1 innan halvtidsvilan. Det var Johan Andersson som fick bollen från Karl Larsson och kvitteringen var ett faktum.

 

I andra halvleken genomfördes ett stort antal byten, något som var planerat sedan tidigare. Det kom även ett till mål i matchen, det var Kerim Mrabti som gjorde helt på egen hand och Sirius vinner med 2-1. I helgen spelas nästa träningsmatch för Sirius, även då på Löten när Frej kommer på besök.

 

Sirius - Gefle 2-1 (1-1)

Sirius mål: Johan Andersson, Kerim Mrabti.

Publik: Uppgift saknas.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.