Skriv ut denna sida
Jubel i UIF efter avancemanget till tvåan. (Foto: Privat) Jubel i UIF efter avancemanget till tvåan. (Foto: Privat)

UIF klart för div 2 - vann serien som nykomling

2014-10-04 - 22:53

Nykomlingarna UIFs mål inför säsongen var att hålla sig kvar i division 3 men efter dagens seger mot Unik är man seriesegrare och klara för spel i division 2 nästa säsong.

 

Snacket inför dagens match mot Unik var inte om man skulle vinna, utan hur mycket man skulle vinna med. Unik har till skillnad från UIF gjort en usel säsong och är sedan länge klara för nedflyttning till fyran.

 

Samtidigt som Unik varit en besvikelse har UIF gått från klarhet till klarhet, efter en lite trevande inledning av division tre släppte det för Uppsalalaget och man har legat i toppen hela säsongen.

 

Dagens match är avgjord redan efter första halvleken, Tommy Nord inledde med att göra 1-0 i den 16:e minuten och Markus Kvarneå satte både 2-0 och 3-0 innan halvtidsvilan.

 

Första halvleken innehöll många gula kort, och i den andra fick vi se totalt tre röda kort, två för Unik (Abel Tesfai och Tomislav Pecirep) och ett på UIF (Anders Lillhager). Totalt drog Unik på sig åtta gula kort och UIF två.

 

UIF utökar med en man mer till 4-0 i den 77:e minuten genom Josef Nema och Victor Wiklert får avsluta en fantastisk säsong genom att defenitivt skjuta upp UIF till tvåan när han sätter 5-0 i den 84:e minuten.

 

Vi på Uppsalanyheter gratulerar UIF till avancemanget och önskar laget lycka till nästa säsong.

 

UIF - Unik 5-0 (3-0)

UIFs mål: Markus Kvarneå 2, Tommy Nord, Josef Nema, Victor Wiklert.

Publik: Uppgift saknas.

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Taggad under sport, uppsala, uif, unik, derby, serieseger

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.