Skriv ut denna sida
Mikael Mellberg gjorde ett av Gusks mål. (Foto: Peter Bohlin) Mikael Mellberg gjorde ett av Gusks mål. (Foto: Peter Bohlin)

Gusk imponerar i herrtvåan

2014-05-10 - 14:08

Gusk fortsätter att imponera i herrtvåan och befäster sin förstaplats i tabellen efter en säker seger mot Kvarnsveden på lördagen med 2-0.

Det var hemmapremiär på Gamlis IP och matchen spelades på en blöt men ändå förhållandevis bra gräsplan. Gusk är det bättre laget i första halvleken även fast spelet på mittfältet var ganska jämnt. Till skillnad från Kvarnsveden som spelade mer rakt så arbetade Gusk mycket med spel över hela planens bredd.

Första halvleken är endast sju minuter spelad när Patrik Källsten gör 1-0 till Gusk. I andra halvleken jämnar spelet ut sig något men den stora skillnaden är att Gusk är mycket vassare i anfallszon än Kvarnsveden. Gästerna byggde upp och försökte komma runt på kanterna mer i andra halvleken men så fort man kom in i straffområdet eller dess närhet hade Guskförsvaret inga problem att ta hand om bollen.

I den 53:e minuten sätter Mikael Mellberg 2-0 efter ett fint anfall och Mellberg hade även kunnat bli tvåmålsskytt efter ett riktigt fint inspel från Patrick Bolin från högerkanten, Mellberg klippte till på volley men bollen gick strax över ribban. Gusk vinner rättvist och är fortsatt obesegrade efter fyra vinster och två oavgjorda matcher.

Gusk – Kvarnsveden 2-0 (1-0)
Målen Gusk: Patrik Källsten, Mikael Mellberg.
Publik: Uppgift saknas

 

 

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.