Skriv ut denna sida
Uppsala Kurd håller undan i toppen. (Foto: Privat) Uppsala Kurd håller undan i toppen. (Foto: Privat)

Uppsala Kurd behåller greppet

2013-08-18 - 23:28

Uppsala Kurd behåller greppet om division fyra genom att besegra Markim Orkesta med 1-2 på bortaplan.

 

Sedan tidigare i helgen var det klart att UIF som är den enda (?) utmanaren om seriesegern hade vunnit och därmed endast var två poäng efter Kurderna. Pressen på Uppsala Kurd med andra ord inför matchen, det började bra för gästerna som satte 0-1 genom Ali Daher redan i den fjärde minuten.

 

Det delades ut en hel del gula kort under matchen, flest gula drog hemmalaget på sig, Ali Veeli som fick två gula fick lämna planen med tre minuter kvar av matchen. Totalt delades ut sju gula, varav hemmalaget stod för fem av dem.

 

Ali Daher skulle bli mannen för dagen, i den 63:e minuten gör han sitt andra mål och ger sitt lag 0-2 men hemmalaget kan reducera till 1-2 i den 72:a minuten. Närmare än så kom man inte serieledarna, det var dock mycket nära att man hade kunnat ta poäng Markim tilldömdes nämligen en straff som dock straffspecialisten James Clous kunde rädda.

 

Noterbart i Uppsalalaget var att man statsar ungt, med en spelare född -96 i nittio minuter på mittfältet och en spelare som anfallare i 30 minuter visar man ungdomarna i föreningen att man vill satsa på dem.

 

Målen Uppsala Kurd: Ali Daher 2

Publik: 50

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.