Fyris förlorade den svåra bortamatchen mot serieledarna BKV Norrtälje med 1-0. Segermålet kom tidigt in i matchen efter ett mönsteranfall av hemmalaget.
Under vårsäsongen när lagen möttes knep Fyris en poäng och nollade den jagade skyttekungen Andrés Thorleifsson. Ett bra resultat då det endast är två lag som lyckats knipa poäng mot BKV den här säsongen. Norrtäljelaget hade vunnit åtta matcher och spelat tre oavgjorda med en målskillnad på hela 36-4. När serien nu vände möttes lagen på nytt stod Fyris således inför en av de tuffaste matcherna på säsongen.
Hemmalaget tog en tidig ledning när Andreas Lindström avslutade ett mönsteranfall med ett volleyskott bakom Oskar Huss i Fyrismålet. BKV var det klart bättre laget i den första halvleken och var även nära att öka på ledningen. Fyris kunde jobba sig in i matchen och i den andra halvleken var gästerna det förande laget. Trots en stor press i slutet fick Fyris aldrig in någon kvittering och matchen slutade 1-0 till hemmalaget.
Förlusten är verkligen ingenting som Fyris skall skämmas över. Återigen nollade Fyrisförsvaret Thorleifsson, skyttekungen som flera Allsvenska klubbar rycker i. Nästa helg väntar Älvsjö på hemmaplan, en betydligt lättare match på pappret än BKV.
Publik: 147