Skriv ut denna sida
Ärentuna vann mot VP i återstarten. (Foto: Peter Bohlin) Ärentuna vann mot VP i återstarten. (Foto: Peter Bohlin)

Andra raka segern för Ärentuna

2013-08-03 - 15:53

När höstsäsongen drog i gång på ett rekordvarmt Ärentuna IP följde hemmalaget upp senaste insatsen med en ny seger, den här gången var det VP som besegrades med 3-1 efter en välförtjänt ledning med 2-0 i halvtid.

 

Det är en jämn match inledningsvis med ett litet plus för gästerna, Ärentuna försvarar sig bra och hittar kreativa och bra lösningar när spelet vänder. Ärentuna tar över spelet något och hittar vägar genom VPs mittfält där man kommer fram gång efter annan.
- Dom stod väldigt högt med sitt mittfält vilket gjorde det lätt för att oss att komma igenom, säger Ärentunatränaren Joakim Pettersson efter matchen.

 

Planens bäste spelare Sonny Peterson i Ärentuna sätter 1-0 i den 30:e minuten, efter en kort hörna och ett inlägg. Det blir rörigt i VP-försvaret och Peterson kan trycka in ett hårt skott till höger om målvakten. Sex minuter senare är det nära att Mattias Persson kan utöka till 2-0 efter en snygg soloprestation.

 

Med fyra minuter kvar av halvleken kan Andreas Olsson göra 2-0. Målet kanske är säsongens snyggaste av Ärentuna, Mattias Strandin lobbpassar fram till Olsson som ser att Francis Senghore i VP-målet är långt ut, han beslutar sig för att lobba in bollen i mål vilket sker med ackuratess.

 

2013-08-03 h4 ärentuna vp pb 095

VP fick jaga från underläge 2-0 efter första halvleken. (Foto: Peter Bohlin)

 

Precis innan halvtidsvilan får Johan Sörndahl i VP chansen att kvittera, han skjuter ett stenhårt skott från straffområdeslinjen men skottet täcks bort av en försvarare.

 

I andra halvleken spelar VP upp sig, man är ofta starkare i andra halvlekarna men idag räckte det endast till för att jämna ut spelet. I den 60:e minuten tilldöms VP en straff efter att målvakten Sven Lundgren gått hårt fram i en luftduell, vilda protester från framför allt Lundgren som till slut tvingas se straffen säkert slagen i mål av Eric Kapinga.

 

Efter straffmålet tappade flera av hemmalagets spelare fokus och klagade på flera domslut och VP fick en chans att ta sig in i matchen. Hemmaspelarna fick dock ordning på känslorna och VP kunde inte utnyttja de lägen som skapades. Med tre minuter kvar av andra halvlek nickar Fredrik Jennlinger in 3-1 men det är Joakim Andersson som står för hela förarbetet på högerkanten, han tar sig förbi flera försvarare och är nära att sätta bollen i mål på egen hand, returen går ut till Jennlinger som bara behöver sätta dit huvudet.


2013-08-03 h4 ärentuna vp pb 047
Situationen som ledde till en straff för VP (Foto: Peter Bohlin) 

 

Christian Kampioka i VP startade matchen mycket bra men mattades av, vi fick också se ett bra inhopp av Alexander Reinius som var en VPs bästa spelare i andra halvleken.

 

I Ärentuna var Sonny Petterson riktigt bra, även Mattias Strandin utmärkte sig med flera bra initiativ på mittfältet. Vi fick också se en debut av 19-årige Jesper Haglöf från Bälinge IF (div6).
- Det var en bra debut av Strandin, vi vill ha in flera spelare i hans ålder, säger tränaren Joakim Pettersson.

 

Pettersson var för övrigt lite förvånad över dagens seger, med tanke på att flera ”viktiga” spelare saknades och på en skala till tio gav han segern en åtta.
- Det var en överraskande seger, men laget börjar sätta sig nu, det är klart att det märks när en sån spelare som Johan Pettersson lämnar oss, menar Joakim Pettersson efter matchen och syftar på den dåliga utdelningen framåt med endast 10 mål i seriens halvtid.

 

Mål Ärentuna: Sonny Peterson, Andreas Olsson, Fredrik Jennlinger.
Mål VP: Eric Kapinga (straff)

Publik: Cirka 15

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.