Skriv ut denna sida
UIF tog en viktig seger i herrfyran. (Foto: Kjell Nilsson) UIF tog en viktig seger i herrfyran. (Foto: Kjell Nilsson)

UIF segrade i toppmötet

2013-06-20 - 01:20

UIF vann rättvist toppmötet mot Gusk 2 med 1-2. Laget gör därmed ett ryck i tabellen tillsammans med Uppsala-Kurd.

 

Matchbilden var jäm inledningsvis även om det var ett visst övertag för UIF. Duktige mittfältaren Elon Folkesson, som även var matchen bästa spelare, låg bakom mycket hos gästerna. Efter 20 minuter tvingade han Patric Stenmark till en utmärkt räddning när han avlossade stora släggan från 25 meter.

 

Kort därpå var det nära på nytt när Eric Hörnell träffade överkanten av ribban. Gusk2 var inte helt ofarliga dem heller. Närmast ett ledningsmål var när ett skott ändrade riktning och höll på att ställa Björn Bodingh i UIF-målet. Han fick sträcka på sig rejält för att kunna rädda till en hörna.

 

I den andra halvleken tog UIF över spelet. Mycket tack vara Folkesson och Hörnell på mittfältet. UIF spelade ett brett och passningsskickligt anfallsspel och pressade tillbaka hemmalaget. Folkesson är återigen nära att sätta ledningen när han testar Stenmark som tippar bollen i stolpen.

 

I den 51a minuten tilldöms UIF en straffspark som pigge Samer Younes iskallt placerar till vänster om Stenmark. UIF fortsätter att föra matchen men får inte till några riktigt heta chanser. Istället får hemmalaget en ypperlig chans att kvittera men Johan Pettersson misslyckas med sin frispark. Med knappa tio minuter kvar av matchen visar UIF upp hela sitt register. Bortalaget får till ett riktigt mönsteranfall där Younes hittar Markus Kvarneå med ett inlägg. Ett läge som skyttekungen knappast missar och 0-2 var ett faktum.

 

På övertid satte Tobias Skär ett snyggt tröstmål för Gusk2. UIF-segern var klart rättvis och laget hakade därmed av sig Gusk2 i tabelltoppen, något som verkligen gladde tränare Thomas Folkesson vars jubel vid slutsignalen säkert ekar i Fålhagen än.

 

Målet Gusk2: Tobias Skär
Målen UIF: Samer Younes och Markus Kvarneå
Publik: 100

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.