Fel
  • JUser: :_load: Det går inte att ladda användare med ID: 1000
Skriv ut denna sida
Sunnersta föll i Svenska Cupen. (Foto: Peter Bohlin) Sunnersta föll i Svenska Cupen. (Foto: Peter Bohlin)

Hårt kämpande Sunnersta ute ur cupen

2013-05-29 - 22:08

Sunnersta tog ikväll emot AFC United i en match i Svenska cupen. Publiken hann knappt inta sina platser innan ett piggt Sunnersta, genom David Dottemar, satte 1-0 bakom AFC-målvakten Paul Lindqvist.

 

Dottemar avslutade distinkt på framspelning av Marcus Lindström. Efter målet försvarade sig Sunnersta med bravur AFC lyckades aldrig få bollen över mållinjen, närmast var Orenuga som i 22:a minuten var framme och hotade Jonatan Lindkvist i Sunnerstamålet. Lindkvist mötte dock bra och kunde styra undan till hörna.

 

Första halvlek karaktäriserades av ett väl försvarande Sunnersta som hade koll på matchen och när tillfälle gavs hotade ett lojt bortalag. I början av andra halvlek kom dock ett byte som förändrade matchen. Suleyman Barran byttes in för AFC United och bara fem minuter senare hade han på egen hand kvitterat matchen med ett hårt skott i krysset.

 

Efter målet hade Sunnersta ett par frisparkar från långt avstånd men lyckades inte ta tillvara på chanserna. Istället var det återigen dags för inbytte Barran att placera bollen i mål bakom en chanslös Jonatan Lindkvist, 1-2 i 68:e minuten var ett faktum. Målet tvingade Sunnersta att flytta fram positionerna vilket straffade sig omgående. I den 70:e minuten kunde nämligen AFC kontra in 1-3 genom den ex-allsvenska Yannick Bapupa.

 

Sunnersta försökte förgäves skapa chanser för en reducering, men lyckades aldrig komma till något riktigt skarpt läge. Istället kunde AFC United kontrollera händelserna och den definitiva spiken i kistan kom när Joakim Alriksson fälldes i straffområdet och domaren pekade på straffpunkten. Alriksson tog själv hand om straffen och placerade säkert in 1-4 till AFC United.

 

Trots en stor kämparinsats och bra försvarsspel är alltså Sunnersta ute ur Svenska cupen och får lägga fokus på seriespelet.

 

Mål Sunnersta: David Dottemar

Publik: 302

 

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.