Skriv ut denna sida
Loïc Gonzalez-Rocher, lagkapten i IF Vesta i närkamp. (Foto: Peter Bohlin) Loïc Gonzalez-Rocher, lagkapten i IF Vesta i närkamp. (Foto: Peter Bohlin)

Uddlöst Vesta föll mot Markim

2013-05-04 - 16:40

IF Vesta tog emot Markim Orkesta på ett nästintill ospelbart Österängen IP och förlorade med uddamålet. Markim som gick på en praktsmäll i premiären mot VP och förlorade med 0-7 hade två målsättningar i dagens match.


Vesta förlorade premiären mot GUSK 2 med 1-4 och Markim Orkesta åkte på en praktsmäll mot VP och förlorade med 0-7 så det var två lag som redan i andra omgången hade behov av att göra en bra insats och helst ta poäng. Förutsättningarna på Österängens IP var inte så bra, bollen skulle göra sig bäst i luften än längs gräsmattan men det var lika för båda lagen vilket båda tränarna framhöll efter matchen.

 

2013-05-04 herrfyran vesta markim pb 133


Markim började bäst och lyckade ta sig igenom Vestas fyrbackslinje både i djupled och längs högerkanten, det såg oroväckande öppet ut och när gästerna satte dit 0-1 redan efter 6 minuter i första halvleken så var det på ett mycket passivt försvar. Nu spelade Vesta upp sig i försvaret och lyckades täppa till de största luckorna samtidigt som Markim inte gick framåt lika mycket efter målet.

- Dom fick in bollen lite enkelt bakom våran backlinje och då fick vi problem, det lade sig sen och jag tror att dom blev lite nöjda med ledningen, säger Vestatränaren Max Hallberg till Uppsalanyheter efter matchen.

 
Chansfattigt Vesta i första halvleken

Vesta skapar egentligen bara en riktigt farlig målchans i första halvleken, det är på en frispark slagen ganska långt ut på västerkanten, den är nära att gå hela vägen in i mål. Det är lite för omständigt från Vestas sida vilket resulterar att det blir ganska uddlöst framåt och att chanserna uteblir.
- Jag hade önskat att vi hade haft ett bättre anfallsspel och kunnat sätta lite bättre press på dom för jag tror att hade vi gjort ett mål så kanske dom skulle börjat fundera lite säger Hallberg och syftar på deras sju insläppta mål senast.

 

 2013-05-04 herrfyran vesta markim pb 007

 

I andra halvlekens inledning är det återigen nära för Markim, efter en hörna och mycket trafik på mål får en av gästernas spelare på ett volleyskott som går precis över ribban. Markim Orkesta var för övrigt betydligt vassare i sitt anfallsspel än hemmalaget Vesta, och borde kanske ha fått bättre utdelning på sina höjdbollar in straffområdet. Vesta jobbade bra på mittfältet men hade svårt att skapa någonting farligt i den sista tredjedelan av planen.

- Vi är för omständiga med bollen och sen blir vi av med den och åker på omställningar istället analyserar Hallberg efter matchen.

 

Planen tillåter inget spel överhuvudtaget

I försvaret blev det bättre ju längre matchen spelades men det berodde troligen på att Markim slog av en del och satsade på att säkra de tre poäng som man hade via 0-1. Troligen hade matchen sett helt annorlunda ut om Vesta hade fått ett tidigt mål, nu blev det trångt på gästernas planhalva och de flesta intentionerna rann ut i ingenting från Vestas sida. Matchen slutar med seger för gästerna med 0-1 och det är en mycket besviken hemmatränare.

- Planen tillåter inget spel överhuvudtaget, det blir mest spel i luften samtidigt så skapar vi ingenting trots att vi har en hel del boll. Jag är besviken på att vi inte kunde göra en bättre match, men jag vill inte skylla på planen för det var samma för dom, men jag är inte nöjd med insatsen, säger Hallberg.

 

2013-05-04 herrfyran vesta markim pb 144

 

Om Vestatränaren var besviken så var det en betydligt mer nöjd tränare hos gästerna.

- Det är jätteskönt att få med sig tre poäng, vi hade som mål inför matchen att hålla nollan och försöka få med oss poäng härifrån, säger Markim Orkestas tränare Olle Jeansson efter matchen.

 

Kan bli tre poäng trots premiärförlust
Två omgångar spelade och två förluster, en tung inledning för nykomlingarna Vesta som har som mål att etablera sig i fyran. Nu är det dock mycket troligt att man kommer att få med sig tre poäng från premiären trots förlust, GUSK 2 spelade med avstängde Tomas Arnesson och då ser det lite annorlunda ut för den anrika klubben IF Vesta. Istället för 0 poäng och 1-5 i målskillnad har man 3 poäng och 3-1 i målskillnad. Det återstår dock att se hur Fotbollsförbundet beslutar i det aktuella fallet.

- Med tre poäng från premiären i efterhand så ligger vi ju faktiskt före Markim Orkesta så vi kastar inte in någon handduk försäkrar Max Hallberg avslutningsvis.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.