Uppsala vann bortamatchen mot Solna Vikings på fredagskvällen med 75-100 efter en stark andra halva av matchen.
Uppsala Basket har varvat bra insatser med lite sämre, samt bra med rent usla insatser. I fredagens bortamöte med Vikings var det helt jämnt efter den första perioden 24-24. Det var även jämnt i den andra perioden och Uppsala ledde med två poäng i halvtid.
I den tredje perioden kan man gå ifrån i poängprotokollet och man vinner den tredje perioden med 19-26 och släpper sedan aldrig greppet om matchen. Under den fjärde perioden visar man upp ett bra försvar men man sätter skyttet och vinner sista med 11-27 och matchen med totalt 75-100.
Bäste poänggörare i Uppsala blev Liam Rush med 23 poäng, flest returer tog Keith Wright 11, fyra spelare sätter 100% på sina trepoängsförsök, Liam Rush och Rickard Eriksson tre stycken, Thomas Jackson sätter två och Kevin Grant en trea.
Solna - Uppsala 75-100 (24-24, 21-23, 19-26, 11-27)
Poängbäst i Uppsala: Liam Rush 23, Keith Wright 18, Dee Ayuba 16.
Publik: 704