Skriv ut denna sida
Viktor Broberg är Sirius bäste målgörare i kvalet. (Foto: Peter Bohlin) Viktor Broberg är Sirius bäste målgörare i kvalet. (Foto: Peter Bohlin)

En poäng räcker för Sirius

2014-03-07 - 01:33

En poäng räcker för Sirius i kvällens bortamöte mot Nässjö för att Uppsalalaget skall bli klara för fortsatt spel i bandyns Elitserie.

 

Sirius har chansen att bli klara för spel i nästa säsongs Elitserie när man möter Nässjö i kvällens kvalmatch. Det som krävs är minst en poäng, man kan även bli klara vid en eventuell förlust om Kalix som är tvåa i tabellen vinner sin match mot Tillberga.

 

Nässjö och Sirius har bara mötts i tävlingssammanhang en gång tidigare, det var när man möttes i slutet av februari i kvalseriens andra omgång. Då vann Sirius med 7-6 i en match där man hade en ganska bekväm ledning med 7-4 fram tills det var drygt fem minuter kvar av ordinarie tid.

 

Nässjö gjorde dock två snabba mål mellan den 84:e och 86:e minuten och de följande sju minuterna (inkl tilläggstid) blev en riktig nagelbitare. Sirius har gjort svaga insatser i samtliga andra halvlekar i kvalet, på de fyra matcherna hittills har man förlorat samtliga.

 

Nu har prestationerna i de första halvlekarna räck till två segrar och två oavgjorda, man har haft marginalerna med sig så här långt. Det kan räcka till avancemang efter kvällens match, även vid en förlust så det ser onekligen bra ut för de blåsvarta.

 

För Nässjö är det absolut sista chansen att blanda sig i striden om att gå upp, det är vinna eller försvinna och mot Sirius har man egentligen ingenting att förlora.

 

Uppsalanyheter tippar: Nässjö - Sirius 4-7

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Slutspel: Sirius fick bästa tänkbara start i SM-slutspelets åttondelsfinal när man besegrade Broberg/Söderhamn med klara 8-2, bakom siffrorna döljer sig två tremålsskyttar i Samuel Heeger och Ted Bergström.

Elitserien: Sirius har inte besegrat Villa Lidköping på över tio år. Redan efter 17 minuters spel i fredagkvällens möte ledde gästerna med 3-0 och Sirius hade inte haft ett enda skott på mål.

Elitserien: Sirius besegrade Vetlanda i lördagens "streckmatch" med förkrossande 6-0 i kampen om slutspel, stor matchvinnare blev målvakten Anton Andersson som räddade 13 skott på mål.

Elitserien: Sirius Bandy föll med 4-5 mot Sandviken i fredagens elitseriepremiär, matchen avgjordes med tio minuter kvar av andra halvleken på straff för gästerna.

SM-finalen: Det blir ingen ny publikfest när bandyns SM-finaler ska avgöras i Uppsala. Det står klart sedan beslut tagits att man skall spela finalerna utan publik.

Kval: Sirius bandys avgörande match i kvalet till Elitserien på söndag flyttas från Studenternas IP och spelas enligt regeringsdirektiv med begränsat antal åskådare.

Elitserien: Vinst eller oavgjort hade räck för fortsatt spel i Elitserien nästa säsong, men Sirius var chanslösa mot Vänersborg som vann säkert med 4-1.

Elitserien: Sirius har inte besegrat Edsbyn i Elitserien sedan februari 2010, på söndagen såg uppsalalaget ut att gå mot en ny förlust men lyckades vända ett tvåmålsunderläge till oavgjort 2-2.

Elitserien: Sirius är sedan tidigare helt klara för nytt kontrakt i Elitserien kommande säsong och jagar nu en slutspelsplats. På söndagen blev det dock förlust mot Vetlanda.

Elitserien: Sirius stod för säsongens bästa insats när man mötte Hammarby hemma på Studenternas under torsdagen. Men ledningen med 3-1 förbyttes till en förlust med 3-5 där gästerna gjorde tre mål i slutskedet.