Skriv ut denna sida
UNIK tog två tunga poäng mot Rättvik. (Foto: Mikael Johansson) UNIK tog två tunga poäng mot Rättvik. (Foto: Mikael Johansson)

UNIK vann efter strålande inledning

2014-01-06 - 20:57

UNIK stod för säsongens bästa spel när man grundlade segern mot Rättvik efter en strålande första halvlek.

 

Första halvleken var bland det bästa man presterat den här säsongen, i alla fall den första halvtimmen då man hade kunnat haft ledningen med 4-0. Fullt så bra utdelning hade men inte fått, men väl 2-0 efter tio minuters spel och bud på betydligt fler. Rättvik står upp bra och lyckas reducera till 2-1, om det var rättvist sett till spelet får vara osagt.

 

 IMG 8586 beskuren 475px

Karl Vidgren gör 3-1 till UNIK på straff. (Foto: Håkan Södergren)

 

I inledningen av andra halvleken tar Rättvik kommandot i matchen men det blir hemmalaget som kommer att göra nästa mål. Karl Vidgren sätter 3-1 på en straff i den sjunde minuten av halvleken. UNIK kan även utöka till 4-1 efter matchens särklassiga prestation, Marcus Forsberg kör solo längst kanten och bryter in på mål och sätter bollen i mål, helt på egen hand.

 

Matchen var dock inte på långa vägar avgjord, Rättvik reser sig och gör 4-2 men repliken kommer från UNIK som kan trycka in 5-2 i en trång situation framför mål med 20 minuter kvar av matchen. Rättvik får två snabba mål som utdelning på sin press och det går bara en minut mellan målen och plötsligt står det 5-4.

 

Det blir dock inte fler mål i matchen och segern är extra skön för UNIK som står för en gedigen laginsats. Nu ligger man på tredje plats i den allsvenska tabellen och ser ut att gå mot en mycket fin säsong.

 

UNIK - Rättvik 5-4 (2-1)

Målen UNIK: Marcus Forsberg, Mattias Wiberg, Jakob Blucher, Karl Vidgren (straff), Axel Hellberg.

Publik: 65

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Slutspel: Sirius fick bästa tänkbara start i SM-slutspelets åttondelsfinal när man besegrade Broberg/Söderhamn med klara 8-2, bakom siffrorna döljer sig två tremålsskyttar i Samuel Heeger och Ted Bergström.

Elitserien: Sirius har inte besegrat Villa Lidköping på över tio år. Redan efter 17 minuters spel i fredagkvällens möte ledde gästerna med 3-0 och Sirius hade inte haft ett enda skott på mål.

Elitserien: Sirius besegrade Vetlanda i lördagens "streckmatch" med förkrossande 6-0 i kampen om slutspel, stor matchvinnare blev målvakten Anton Andersson som räddade 13 skott på mål.

Elitserien: Sirius Bandy föll med 4-5 mot Sandviken i fredagens elitseriepremiär, matchen avgjordes med tio minuter kvar av andra halvleken på straff för gästerna.

SM-finalen: Det blir ingen ny publikfest när bandyns SM-finaler ska avgöras i Uppsala. Det står klart sedan beslut tagits att man skall spela finalerna utan publik.

Kval: Sirius bandys avgörande match i kvalet till Elitserien på söndag flyttas från Studenternas IP och spelas enligt regeringsdirektiv med begränsat antal åskådare.

Elitserien: Vinst eller oavgjort hade räck för fortsatt spel i Elitserien nästa säsong, men Sirius var chanslösa mot Vänersborg som vann säkert med 4-1.

Elitserien: Sirius har inte besegrat Edsbyn i Elitserien sedan februari 2010, på söndagen såg uppsalalaget ut att gå mot en ny förlust men lyckades vända ett tvåmålsunderläge till oavgjort 2-2.

Elitserien: Sirius är sedan tidigare helt klara för nytt kontrakt i Elitserien kommande säsong och jagar nu en slutspelsplats. På söndagen blev det dock förlust mot Vetlanda.

Elitserien: Sirius stod för säsongens bästa insats när man mötte Hammarby hemma på Studenternas under torsdagen. Men ledningen med 3-1 förbyttes till en förlust med 3-5 där gästerna gjorde tre mål i slutskedet.