Skriv ut denna sida
Restaurang Skeppet sjönk till Fyrisåns botten på tisdagsmorgonen. (Foto: Pernilla Wahlqvist) Restaurang Skeppet sjönk till Fyrisåns botten på tisdagsmorgonen. (Foto: Pernilla Wahlqvist)

Restaurangbåten Skeppet sjönk i Fyrisån, nära att sjunka redan 2001

2018-03-20 - 23:31

Restaurangbåten Skeppet, eller Graceland som den tidigare hetter sjönk under tisdagsmorgonen till botten i Uppsala Hamn. För snart 17 år sedan var skeppet på väg att sjunka i Visby hamn.

 

Restaurangbåten Skeppet drabbades på tisdagsmorgonen av slagsida och sjönk till botten i Fyrisån vid Uppsala hamn. Ingen person ska ha befunnit sig ombord när båten fick slagsida då verksamheten sedan en tid tillbaka har upphört.

 

Pernilla 3

Skeppet var på väg att sjunka redan 2001, då i Visby hamn. (Foto: Pernilla Wahlqvist)

 

Det var 2001 som Restaurangbåten Graceland som den hette var på väg att sjunka i Visby hamn sedan fartyget tagit in vatten i fören, den gången lyckades man räta upp fartyget. Men under natten till tisdagen har Skeppet som den numera heter tagit in vatten och drabbats av slagsida.

 

Pernilla 2

Ägaren till Skeppet är utomlands och kommer hem på söndag. (Foto: Pernilla Wahlqvist)

 

Tidigt på tisdagsmorgonen konstaterades att fartyget har sjunkit till botten med ena långsidan. Räddningsinsatser har vidtagits för att stabilisera fartyget samt att försöka bärga detsamma. Ägaren till Fartyget befinner sig just nu utomlands uppger Uppsala Nya Tidning, han kommer hem till Uppsala första på söndag uppger man.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

En man i 25-årsåldern vägrade att stanna för en polispatrull i Boländerna på tisdagskvällen, men efter ett kortare förföljande tappar föraren kontrollen av fordonet och kunde gripas.

Två bilar har kolliderat på E4 i norrgående riktning på tisdagsmorgonen, enligt initiala uppgifter skall båda bilarna ha haft sommardäck.

Två skadade personer anträffades på torsdageftermiddagen utomhus på två olika platser, efter utredning har tre personer gripits, bland annat de skadade männen som är misstänkta för mordförsök.

Polis larmades till en adress i Kvarngärdet vid 19:25 på torsdagskvällen sedan en person påträffats med stickskador.

Flera personer har gripits efter en skottlossning i Gränby på måndagseftermiddagen. Första larmet kom till polisen vid 15-tiden och vittnen ska ha sett skjutningen.

En bilist i 30-årsåldern misstänks för drograttfylleri sedan han kontrollerats av polis i höjd med Stenhagen.

En man greps på söndagseftermiddagen efter en kortare språngmarsch i Boländerna för stölder i flera butiker.

Den man som anträffades allvarligt knivhuggen på Slottsgränd natten mot lördagen uppges ha avlidit under måndagen av sina skador. 

En cyklist och en mopedist hamnade i handgemäng på en cykelbana i Stadsparken, händelsen resulterade i att båda anmälde varandra för misshandel.

En man i 25-årsåldern stoppades och bötfälldes efter en biljakt i mycket hög hastighet på E4 under fredagskvällen.