Skriv ut denna sida
Kravallutrustad polis bevakade Bandstolsvägen i Valsätra i samband med släckningsarbete. (Foto: Peter Bohlin) Kravallutrustad polis bevakade Bandstolsvägen i Valsätra i samband med släckningsarbete. (Foto: Peter Bohlin)

Räddningsarbetet fördröjdes på gund av säkerhetsläget

2017-11-23 - 01:48

Polis och räddningstjänst kallades under onsdagkvällen till flera bränder i Valsätra och Gottsunda, vid en garagebrand dröjde det en timme innan släckningsarbetet kunde påbörjas på grund av säkerhetsläget.

 

Polis och räddningstjänsten fick vid 20:38 larm om en bilbrand i ett garage på Bandstoslvägen. Det skulle dock dröja nästan en timme innan brandmännen kunde påbörja räddningsarbetet. Först var man tvungna att invänta förstärkning i form av inkallad polis.

 

IMG 4408

 

Polisens bedömning var att det fanns en hotbild mot räddningspersonal efter två dagars polisinsatser i området. Risken för att det flertal bränder och skadegörelse som skett under kvällen var vedergällning från gängen bedömdes som stor och hotbilden gjorde att släckningsarbetet fördröjdes.

 

IMG 4417

 

De inledande larmsamtalen som kom till polisen gällde Brand i soffa på Bandstolsvägen vid 18:39 samt bilbränder både på Bandstolsvägen och Linrepevägen klockan 20:08 samt 20:11. Dessutom har någon okände person slagit sönder en bil på Rangströms väg. Totalt har ett tiotal bilar i området eldhärjats.

 

IMG 4356

 

När Uppsalanyheter kommer till Bandstolsvägen vid 23-tiden står kravallutrustad polis på plats med flera styrkor på infarten till Bandstolsvägen för att skydda brandförsvaret vid det pågående släckningsarbetet i garaget. Kravallutrustad polis fanns även vid infarten till Gottsunda centrum.

 

IMG 4425

 

Vid 23:30 gick polisen i Uppsala län ut med information om att man har återtagit kontrollen över Gottsunda/Valsätra.

- Genom aktivt offensivt polisiärt arbete har kontrollen återtagits i Gottsunda/Valsätra. Återigen mycket bra samverkan med räddningstjänsten, skriver polisen i Uppsala län på Twitter.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

En man i 25-årsåldern vägrade att stanna för en polispatrull i Boländerna på tisdagskvällen, men efter ett kortare förföljande tappar föraren kontrollen av fordonet och kunde gripas.

Två bilar har kolliderat på E4 i norrgående riktning på tisdagsmorgonen, enligt initiala uppgifter skall båda bilarna ha haft sommardäck.

Två skadade personer anträffades på torsdageftermiddagen utomhus på två olika platser, efter utredning har tre personer gripits, bland annat de skadade männen som är misstänkta för mordförsök.

Polis larmades till en adress i Kvarngärdet vid 19:25 på torsdagskvällen sedan en person påträffats med stickskador.

Flera personer har gripits efter en skottlossning i Gränby på måndagseftermiddagen. Första larmet kom till polisen vid 15-tiden och vittnen ska ha sett skjutningen.

En bilist i 30-årsåldern misstänks för drograttfylleri sedan han kontrollerats av polis i höjd med Stenhagen.

En man greps på söndagseftermiddagen efter en kortare språngmarsch i Boländerna för stölder i flera butiker.

Den man som anträffades allvarligt knivhuggen på Slottsgränd natten mot lördagen uppges ha avlidit under måndagen av sina skador. 

En cyklist och en mopedist hamnade i handgemäng på en cykelbana i Stadsparken, händelsen resulterade i att båda anmälde varandra för misshandel.

En man i 25-årsåldern stoppades och bötfälldes efter en biljakt i mycket hög hastighet på E4 under fredagskvällen.