Skriv ut denna sida
En rattfull uppsalapolis rammade polisbuss. (Foto: Peter Bohlin, arkivbild) En rattfull uppsalapolis rammade polisbuss. (Foto: Peter Bohlin, arkivbild)

Rattfull polis rammade kollegor

2016-01-26 - 14:56

En ledig polisman ertappades i söndagskväll med att köra sin bil kraftigt berusad. Efter en längre polisjakt fick poliser i tjänst stopp på mannen som rammade en polisbuss.

 

Det var i söndags kväll som polisen fick in flera samtal om en vinglig bilfärd, uppger Aftonbladet. Den kraftigt berusade polismannen var inte i tjänst och framförde sin privata bil vid tillfället, polismannen ska ha kört i diket och fått hjälp av en förbipasserande och fortsatte därefter färden i hög hastighet.

 

Tillkallad polis lyckades lokalisera kollegan på hans vansinnesfärd och fick honom att köra åt sidan. När en av poliserna gick fram för att knacka på rutan gasade den berusade polismannen iväg, uppger Aftonbladet.

 

En längre biljakt påbörjades och gick norrut tills den avslutades på en grusväg i närheten av Gimo. En källa har uppgivit för Aftonbladet att polismannen backade rakt in i en polisbuss som ställt sig på tvären för att blockera vägen.

 

Polismannen som är i 40-årsåldern är misstänkt för rattfylleri, grov vårdslöshet i trafik och obehörigt avvikande från olycksplats enligt Aftonbladet. Polismannen är avstängd från sin tjänst.

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Taggad under polis, rattfull, uppsala, polisjakt

En man i 25-årsåldern vägrade att stanna för en polispatrull i Boländerna på tisdagskvällen, men efter ett kortare förföljande tappar föraren kontrollen av fordonet och kunde gripas.

Två bilar har kolliderat på E4 i norrgående riktning på tisdagsmorgonen, enligt initiala uppgifter skall båda bilarna ha haft sommardäck.

Två skadade personer anträffades på torsdageftermiddagen utomhus på två olika platser, efter utredning har tre personer gripits, bland annat de skadade männen som är misstänkta för mordförsök.

Polis larmades till en adress i Kvarngärdet vid 19:25 på torsdagskvällen sedan en person påträffats med stickskador.

Flera personer har gripits efter en skottlossning i Gränby på måndagseftermiddagen. Första larmet kom till polisen vid 15-tiden och vittnen ska ha sett skjutningen.

En bilist i 30-årsåldern misstänks för drograttfylleri sedan han kontrollerats av polis i höjd med Stenhagen.

En man greps på söndagseftermiddagen efter en kortare språngmarsch i Boländerna för stölder i flera butiker.

Den man som anträffades allvarligt knivhuggen på Slottsgränd natten mot lördagen uppges ha avlidit under måndagen av sina skador. 

En cyklist och en mopedist hamnade i handgemäng på en cykelbana i Stadsparken, händelsen resulterade i att båda anmälde varandra för misshandel.

En man i 25-årsåldern stoppades och bötfälldes efter en biljakt i mycket hög hastighet på E4 under fredagskvällen.