Polisen i Uppsala stoppade tre ungdomar i en stulen bil som var på väg in i Uppsala, bilen som ungdomarna färdades i stals i Tärnsjö.
Två pojkar och en flicka, samtliga 14 år gamla stoppades av Uppsalapolisens spikmatta strax utanför Uppsala tidigt på söndagsmorgonen. Bilen som ungdomarna färdades i stals samma natt i Tärnsjö cirka fem mil norr om Uppsala.
Enligt uppgift ska pojkarna ha stulit bilen som en av dem körde, på vägen hämtades flickan upp och färden fortsatte mot Uppsala.
När polisen upptäckte bilen och försökte stoppa den ska föraren ha försökt att preja polisbilen, man vägrade flera gånger att stanna för polisen som till slut valde att använda en spikmatta.
Polisens spikmatta fick stopp på den vingliga färden och ungdomarna kunde gripas. Pojkarna är misstänkta för bilstöld samt en av dom även för vårdslöshet i trafik.
Ingen ska ha kommit till skada i samband med ingripandet.