Skriv ut denna sida
Polis sköt tidigt i morse ihjäl en person i Nyby. (Foto: Peter Bohlin, arkivbild) Polis sköt tidigt i morse ihjäl en person i Nyby. (Foto: Peter Bohlin, arkivbild)

Fadimes bror sköts till döds av Polis

2014-04-08 - 12:12

Fadimes bror Mesut Sahindal sköts idag ihjäl av polis utanför Viktor Rydbergsgatan 10 i Uppsala.

 

Det var vid 04,30-tiden i morse som polisen larmades till platsen efter att mannen ska ha hotat sin mor och syster.

 

Efter en stund hittar polisen mannen som har hotat sina släktingar, han är beväpnad med två knivar och går mot poliserna. Mannen vägrar att stanna trots uppmaningar och varningsskott i luften från polisen.

 

Till slut tvingas polisen att skjuta honom i benet vilket inte heller stoppar mannen från att fortsätta hota och gå mot poliserna som då tar beslutet att skjuta mot kroppen på honom.

 

Bjarne Eriksson blev vittne till händelsen och säger till Aftonbladet TV

- Jag hörde tre skott och skrek till min fru att nu jävlar skjuter dom utanför. Vi sprang fram till fönstret och tittade, och såg tre poliser och en kille som låg ner. Han som låg var helt stilla, när jag gick ut på morgonen såg ja en stor förskärare som låg på marken, säger Eriksson till Aftonbladet TV.

 

Sahindal skall tidigare på kvällen ha varit och misshandlat sin exfru i Heby, då hittade inte polisen honom. Men senare under måndagskvällen har han återvänt och då misshandlat exfrun.

 

Sahindal greps vid 21-tiden av polisen men släpptes efter förhör av jourhavande åklagare klockan 03,00 på tisdagsmorgonen. Han sköts sedan av polisen drygt en timme senare sedan han hotat sin mamma och syster samt tre poliser som anlänt till platsen för händelsen i Nyby.

 

Sahindal sköts i benet men skall också ha skjutits i huvudet, han dog troligen på plats av skotten.

 

Läs också: "Hade ett tungt kriminellt förflutet"

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

En man i 25-årsåldern vägrade att stanna för en polispatrull i Boländerna på tisdagskvällen, men efter ett kortare förföljande tappar föraren kontrollen av fordonet och kunde gripas.

Två bilar har kolliderat på E4 i norrgående riktning på tisdagsmorgonen, enligt initiala uppgifter skall båda bilarna ha haft sommardäck.

Två skadade personer anträffades på torsdageftermiddagen utomhus på två olika platser, efter utredning har tre personer gripits, bland annat de skadade männen som är misstänkta för mordförsök.

Polis larmades till en adress i Kvarngärdet vid 19:25 på torsdagskvällen sedan en person påträffats med stickskador.

Flera personer har gripits efter en skottlossning i Gränby på måndagseftermiddagen. Första larmet kom till polisen vid 15-tiden och vittnen ska ha sett skjutningen.

En bilist i 30-årsåldern misstänks för drograttfylleri sedan han kontrollerats av polis i höjd med Stenhagen.

En man greps på söndagseftermiddagen efter en kortare språngmarsch i Boländerna för stölder i flera butiker.

Den man som anträffades allvarligt knivhuggen på Slottsgränd natten mot lördagen uppges ha avlidit under måndagen av sina skador. 

En cyklist och en mopedist hamnade i handgemäng på en cykelbana i Stadsparken, händelsen resulterade i att båda anmälde varandra för misshandel.

En man i 25-årsåldern stoppades och bötfälldes efter en biljakt i mycket hög hastighet på E4 under fredagskvällen.