Skriv ut denna sida

Stor brand i Uppsala

2013-10-25 - 10:46

En industribyggnad på Björkgatan har brunnit på fredagsmorgonen, larmet kom till räddningstjänsten vid 3-tiden.

 

Branden startade i ett kakelföretags lager och spreds sig till en intilliggande butik, det tog flera brandstationer fram till klockan 8 på morgonen innan branden var under kontroll. Tidigare under släckningsarbetet kunde räddningstjänsten inte ta sig in i lokalerna på grund av hettan.

 

Både kakelföretagets lager och den intilliggande butiken är totaltförstörda men de övriga lokalerna i intilliggande fastigheter har klarat sig.

 

Nu vid 11-tiden pågår fortfarande släckning av glödbränder, orsaken till branden är oklar i nuläget men en utredning kommer att starta i början av nästa vecka.

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

En man i 25-årsåldern vägrade att stanna för en polispatrull i Boländerna på tisdagskvällen, men efter ett kortare förföljande tappar föraren kontrollen av fordonet och kunde gripas.

Två bilar har kolliderat på E4 i norrgående riktning på tisdagsmorgonen, enligt initiala uppgifter skall båda bilarna ha haft sommardäck.

Två skadade personer anträffades på torsdageftermiddagen utomhus på två olika platser, efter utredning har tre personer gripits, bland annat de skadade männen som är misstänkta för mordförsök.

Polis larmades till en adress i Kvarngärdet vid 19:25 på torsdagskvällen sedan en person påträffats med stickskador.

Flera personer har gripits efter en skottlossning i Gränby på måndagseftermiddagen. Första larmet kom till polisen vid 15-tiden och vittnen ska ha sett skjutningen.

En bilist i 30-årsåldern misstänks för drograttfylleri sedan han kontrollerats av polis i höjd med Stenhagen.

En man greps på söndagseftermiddagen efter en kortare språngmarsch i Boländerna för stölder i flera butiker.

Den man som anträffades allvarligt knivhuggen på Slottsgränd natten mot lördagen uppges ha avlidit under måndagen av sina skador. 

En cyklist och en mopedist hamnade i handgemäng på en cykelbana i Stadsparken, händelsen resulterade i att båda anmälde varandra för misshandel.

En man i 25-årsåldern stoppades och bötfälldes efter en biljakt i mycket hög hastighet på E4 under fredagskvällen.