Polisen har ännu ingen misstänkt för skottet mot en person i ett trapphus på Sernanders väg i Flogsta på onsdagkvällen. Det var en man i 30-års åldern som blev beskjuten när han gick in i ett trapphus.
Gärningsmannen satt nerhukad i trapphuset som när man knyter skorna och när anmälaren gick fram mot hissen hörde han att något smällde till. Mannen som suttit ner var försvunnen, ett skott från ett vapen hade träffat hissdörren, den beskjutna 30-åringen hade tur som inte blev träffad.
Polisen spärrade av trapphuset och området runt omkring för att göra teknisk undersökning, hundar spårade av området. Vittnen har sett mannen lämnat platsen springade och därefter i en väntande bil. En massiv insats görs av polisen i området, man knackar dörr och spårar med hundar men ännu strax efter midnatt finns ingen misstänkt gärningsman.
Polisen betecknar händelsen som mordförsök och inledningsvis uppmanade man grannar att hålla sig inne och inte öppna dörren för någon.