Fel
  • JUser: :_load: Det går inte att ladda användare med ID: 985
Skriv ut denna sida
"7333 sekunder Johanna" snart med i Guiness? (Foto: Stewen Quigley) "7333 sekunder Johanna" snart med i Guiness? (Foto: Stewen Quigley)

Uppsalafilm gör världsrekordförsök

2013-01-05 - 09:51

7333 sekunder Johanna heter filmen som under januari gör ett försök att komma med i Guiness World Records i kategorin världens längsta film i en obruten tagning.
Söndagen den 6 oktober mellan 09.35 och 11.37 lyckades filmteamet göra ett Guiness World Record Officiell Attempt i kategorin ”Longest Feature shot in one single take” övervakat av fyra vittnen. I början på januari 2013 registreras detta hos Guiness World Record huvudkontor i London.

7333 sekunder Johanna handlar om Johanna som vill skiljas från sin svartsjuke man trots att hon älskar honom, men hur ska hon få honom att förstå att de ska ha gemensam vårdnad om deras dotter? I realtid får vi följa Johanna när hon jagar fram genom uppsalakvarteren och kämpar för att få ihop skilsmässa, hushållskassa, barn och sexliv, samtidigt som hon försöker hitta sig själv.


Produktionsbolaget Stopfilm letar nu efter en distributör till ”7333 sekunder”. Meningen är att den ska visas på biograferna.

 

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

För ett år sedan lämnade Nanna Sveinsdóttir Uppsala för att leva sin dröm på Borgholm. Nu är hon dock tillbaka i Uppsala och förbereder sig för en operation i Barcelona. Nu på lördag ställer lokala artister upp och genomför en stödgala på BJ till förmån för Nanna.

För en vecka sedan öppnade Nordisk Films nya biograf i Uppsala. Man hittar den i Gränbystaden (Gränby Centrum) södra entrén. Ledordet är "Lyx på alla rader" och det är verkligen extra lyxigt.

Lördag den 2 juni är hon tillbaka, DJ Gloria kommer till Katalin efter sin succéfyllda turné i Sverige.

Oslipat tar sig an det heligaste av det heligaste och pratar onsdagen den 7 mars om religion! Sakralt, allvarligt och djävligt roligt!

Just nu (t.o.m. torsdag) ställer Uppsalakonstnären Catarina Kylberg ut på Galleri Uppsala. Det som lockade iväg mig till denna utställningen var en vad hon kallar "må-bra-tavla" jag såg på facebook.

The most wuthering heights day ever, den årliga dansen i rött genomfördes på lördagen i Gamla Uppsala.

Vid en tillställning på Flustrets balkong utsågs Lisa Anckarman till Uppsalas mest profilstarka personen under 30 år gammal.

Uppsalanyheters fotograf Fredrik Bolander bjuder på ett bildsvep från den första av två dagar på Kulturernas Karneval i Uppsala.

På lördag är det premiär på Reginateatern för GUCs tredje upplaga av Grease, senast man satte upp den var 2011 men nu spelas den med en helt ny ensemble bestående av elever från GUCs dans- teater- och musiklinjer. 

Det blev stor succé och fullsatt på Katalin när "DJ Gloria" hade premiär med sitt "50+ disco" biljettförsäljningen till de kommande danskvällarna skvallrar också om fortsatt succé i mars och maj.